ماهیت بازاریابی سازمانی

 

اهداف آموزشی

-         شناخت بازاریابی سازمانی

-         ارائه دلیل استفاده از عبارت بازاریابی سازمانی به جای بازاریابی صنعتی

-         شناخت تفاوت های بین بازاریابی سازمانی و بازاریابی مصرفی

-         توانایی توصیف آینده بازاریابی سازمانی

 

 

 

 

 

بازاریابی صنعتی ، اصطلاحی درست یا نادرست ؟

بدون تردید " مفاهیم " شکل دهنده دانش بشری هستند  . در دنیای امروز که علوم مختلف دائما  از درگاه " ترجمه " عبور      می کنند ، تهدیدی جدی به نام " ترجمه ی بد " برای دانش وجود دارد . عبارتی که برای مردم انگلیسی زبان مفهومی خاص دارد ممکن است در اثر ترجمه ای ضعیف ، مفهومی متفاوت برای مردمان مالایی زبان داشته باشد . از آنجا که مفهوم ، پایه ای ترین مبنای فکر است همواره باید در مورد مفاهیم ، بویژه مفاهیمی که از زبان های دیگر وارد ادبیات علمی یک کشور می شود دقت کامل به عمل آید .

Business to Business Marketing  از جمله مفاهیمی است که به نظر می رسد باید در ترجمه ی رایج آن به زبان فارسی تجدید نظر به عمل آید .صرفنظر از معادل های لاتین که درکتابهای بازاریابی به آنها اشاره شده( مانند Industrial Marketing , Business Marketing  Organizational Marketing ) تعاریف مختلفی نیز برای آن ارائه گردیده است .

یکی از تعاریف ( کوری ، 1991،xi) بدین شرح است :

" بازاریابی سازمانی ، بازاریابی کالاها و خدمات برای موسسات انتفاعی ، دولت و سایر موسسات غیرانتفاعی است به منظور استفاده در کالاها و خدماتی که آنها در مقابل تولید کرده یا مجددا به سایر مشتریان سازمانی به فروش می رسانند . "

Raymond Corey   در تعریف بالا جایگاه کالا یا خدماتی را که یک سازمان به منظور تسهیل امور خود به خدمت می گیرد مشخص نکرده است . یک شرکت سازنده قطعات اتومبیل هنگامی که از خدمات بیمه ای برای پوشش خطرات ناشی از کار کارکنان خود استفاده می کند ، در واقع از خدمات بیمه به عنوان یک کالای صنعتی استفاده کرده و شرکت بیمه گذار برای فروش خدمت خود اقدام به بازاریابی سازمانی نموده است .

در تعریف دیگری ( مک دنیل،لمب و هیر ،2007 ، 160) آمده است :

" بازاریابی سازمانی ، بازاریابی کالا وخدمات است برای اشخاص و سازمان ها به منظور مصرف غیرشخصی . "

این اگرچه تعریفی خلاصه و کوتاه است ولی به درستی برخی جزئیات مهم را توضیح نمی دهد و ممکن است در شرایط جدیدتر چندان به خواننده کمک نکند .

خانی جزنی(1386،56) بازاریابی سازمانی را اینگونه توصیف می کند :

" معامله با خریدارانی غیرمصرف کننده همچون تولیدکنندگان ، گروههای واسطه ای چون توزیع کنندگان ، عمده فروشان ، تاجران و مغازه داران و یا تشکیلات سازمانی ، حرفه ای و دولتی . "

 

 

همچنین در شرحی دیگر ( علی پور و عراقی ، 1387 ، 311) بر بازاریابی سازمانی داریم :

" آن فعالیت هایی که به فروش کالاها و خدمات در سطح سازمانی بازار و به عبارت دیگر در سطوح تولید ، ساخت ، عمده فروش ، موسسه ای ، دولتی یا خرده فروشی منجر می شود . مصرف کنندگان سازمانی که یا کالاهایی را که آنها می خرند در کالاهای دیگر ترکیب می کنند ، آنها را در جریان عملیاتشان به مصرف نمی رسانند و یا آنها را دوباره می فروشند . "

البته فیلیپ کاتلر در کتاب معروف خود " مفاهیم بازاریابی "  تعریف مشخصی از بازاریابی سازمانی ارائه نمی کند و صرفا به توضیح آن می پردازد و تنها به بیان سیرتحول بازاریابی سازمانی و تفاوت آن با بازاریابی مصرف کننده اکتفا می کند(کاتلر،15،2003) .

به هرحال به نظر می رسد تعریف ا

/ 1 نظر / 43 بازدید
عظیمی

بحث در مورد نام بازاریابی صنعتی جالب بود