گزارشي از شرایط نامناسب برای کاهش نرخ سود بانکی

 به نقل از مهر :شورای پول و اعتبار عالی ‌ترین مرجع در سیستم بانکی بوده و به موجب قانون پولی و بانکی کشور عهده دار وظایفی چون اظهار نظر در مسائل بانکی و پولی و اعتباری کشور و همچنین اظهار نظر نسبت به لوایح مربوط به وام یا تضمین اعتبار، رسیدگی و تصویب سازمان و بودجه و مقررات استخدامی و آئین نامه های داخلی بانک مرکزی، و رسیدگی و اظهار نظر نسبت به ترازنامه بانک مرکزی است. رئیس کل بانک مرکزی (رئیس شورا)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه یا معاون وی، وزیر اطلاعات و وزیر صنایع و معادن، وزیر بازرگانی، دو نفر کارشناس و متخصص پولی و بانکی به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و تائید ریاست جمهور، دادستان کل کشور یا معاون وی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، رئیس اتاق تعاون و یک نماینده از هر یک از کمیسیون های برنامه و بودجه و امور اقتصادی و دارائی و تعاون مجلس (به‌عنوان ناظر) اعضای این شورا هستند.براساس اطلاعات موجود، شورای پول و اعتبار احتمالا فردا نرخ جدید سود بانکی را تعیین خواهد کرد. گزارش‌های دریافتی نیز از اجماع اعضای شورای پول و اعتبار بر کاهش نرخ سود بانکی حکایت دارد. در همین حال، گفته می‌شود رئیس جمهوری نیز خواستار کاهش نرخ سود بانکی شده است. البته وی در کنفرانس خبری خود در هفته جاری نیز بر تحقق این هدف تاکید کرده است.

هم ‌اکنون بحث بر سر کاهش یک یا دو درصدی کاهش نرخ سود بانکی است و احتمالا فردا در این خصوص نیز اعضای شورای پول و اعتبار به اجماع خواهند رسید. البته برخی گزارش‌ها، کاهش احتمالی یک درصدی نرخ سود بانکی را نشان می دهد.

در این میان، تغییر در نحوه محاسبه نرخ سود بانکی در بانک‌های دولتی و خصوصی نیز در دستور کار شورای پول و اعتبار است که احتمالا به تصویب خواهد رسید.به‌هرحال، در سال قبل هم شورای پول و اعتبار کاهش نرخ سود بانکی در بانک‌های دولتی به 14 درصد و بانک‌های خصوصی به 17 درصد را به تصویب رساند.

گزارش مهر حاکی از آن است که اعضای شورای پول و اعتبار در جلسه ابتدای سال گذشته با توجه به رابطه متقابل نرخ تورم و نرخ سود بانکی، در نهایت تصمیم به کاهش نرخ سود بانکی به‌عنوان ابزاری برای کاهش نرخ تورم، گرفتند به این امید که با این اقدام و کاهش هزینه‌های تولید، نرخ تورم نیز کاهش یابد.اولین اقدام در اجرای سیاست یکسان سازی نرخ سود بانکی نیز در سال گذشته کلید خورد و اختلاف نرخ سود در بین بانک‌های دولتی و خصوصی تنها به سه درصد رسید. برهمین اساس، قرار شد این روند به‌نحوی ادامه یابد که نرخ سود در تمامی بانک‌ها متناسب شود.همچنین مقرر شد با اتخاذ سیاست‌های بودجه‌ ای و پولی و همچنین کاهش هزینه‌های بانک‌ها و کنترل نرخ تورم، کاهش نرخ سود بانکی در سال گذشته اجرایی شود اما بانک‌ها به سمت کاهش هزینه‌ها روی نیاوردند و نرخ تورم نیز براساس اهداف تعیین شده کاهش نیافت.به عبارت دیگر، سیستم بانکی باید در سال گذشته اقداماتی انجام می داد که هزینه‌هایش کاهش می‌یافت و بین باقیمانده سود تسهیلات و پس انداز (Spread)، یک رابطه حداقل برابر برقرار می‌شد که متاسفانه تا کنون این طور نشده است.همچنین براساس آمار موجود، حجم پول در گردش با تعداد شعب بانک‌ها نیز سازگار نیست و این خود در عدم کاهش هزینه‌ها تاثیر مستقیم داشته است.

 

 

 

با کاهش دوباره نرخ سود بانکی، سیستم بانکی بار دیگر مجبور خواهد شد نرخ سود سپرده را کاهش داد و در این شرایط و از  سویی با توجه به عدم صرفه‌جویی در هزینه‌هایش و عدم کاهش نرخ تورم براساس اهداف تعیین شده از سوی دیگر، بانک‌ها با خطر ورشستگی روبرو خواهند شد.

 

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که با کاهش سود سپرده بانکی، تمایل مردم به خروج منابع خود از بانک‌ها افزایش و به بخش‌های دیگری که خارج از کنترل دولت است، منتقل شود که در نهایت برای اقتصاد کشور مخرب باشد.برهمین اساس، باتوجه به عدم کاهش هزینه بانک‌ها و کاهش نیافتن نرخ تورم براساس اهداف تعیین شده، شرایط برای کاهش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی مهیا نیست و ادامه این روند سیستم بانکی را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.

 

/ 9 نظر / 16 بازدید
marzieh

salam........man daneshjoie terme akhare eghtesad nazari hastam.......az neveshtehaie toie saiteton kheili khosham omad............chandta soal dashtam ke age mishod ba email behem javab midadin kheili mamnon mishodam.........mikhastam vasam begin farghe sarmaie va sarmaiehgozari chie??............mer30...........montazere javabetonam............be email./. bye

علی

با کمال ميل. من پاسخ شما رو به ايميلتون می فرستم. به به اميد ديدار مجدد شما در اين وبلاگ...

azad

سلام اقای ايرانمنش من دانشجوی رشته حسابداری هستم. نياز به مقالاتی در مورد بهترين استراتژی توسعه اقتصادی در ايران باتوجه به شرايط موجود دارم. در صورت امکان به من کمک کنيد. و نظر خودتان رابرای من بفرستيد. هم اکنون نيازمند ياری سبزتان هستم. باتشکر

علی

دوست خوب .حتما پاسخ شما رو نيز به ايميلتون به زودی ارسال می کنم...

علی

آزاد خانم ظاهرا ايميل شما اشکالی داره ، چون من چندین بار به ادرس شما نامه فرستادم ولی برگشت خورد. لطفا مشکل ایمیلتون رو حل کنید. در ضمن به زودی درباره موضوعی که درخواست کردید ، مقاله ای خواهم نوشت...

azad

سلام و خسته نباشيد آقای ايرانمنش عزيز شرمنده ام از بابت اشکالی که در ايميل من وجود داشت . اميدوارم ايميل جديد من اين ايراد را نداشته باشد. اگر هم ايراد داشت مقالات و نظرات شما رادر همين سايت يا هر جا که شما آدرس دهيد خواهم ديد. باتشکر .

علی

دوست خوب ، سلام. ببینید !نمی توان گفت که فلان استراتژی ،بهترین استراتژی و خط مشی است ، باید با توجه به مقتضیات و شرایط کشور و منطقه ، بهترین راه و مسیر را پیش بگیریم . البته من پاسخ کامل شما رو در اولین فرصت ، در مقاله ای در همین وبلاگ قرار خواهم داد.

azad

سلام و خسته نباشيد. من مطالب سايت شما را پيگيری ميکنم و هر چند وقت يک بار سری به انها می زنم. دوست دارم در مورد مدرک شما و اينکه عضو هيئت علمی کدام دانشگاه هستيد و درمورد کتاب ها و مقالات شما که تاکنون چاپ شده است نيز بدانم. ضمن اينکه هنوز از پاسخگويی به سوالی که قبلا از شما پرسيده ام نشدم و منتظر مقاله يا ادرس سايتی مفيد در مورد ان هستم. با تشکر .

علی

دوست خوب .اولا بايد از اينکه مطالب اين وبلاگ رو دنبال می کنيد از شما صميمانه تشکر کنم... اما در مورد سوالی که قبلا از من پرسيده بوديد و منتظر پاسخ اون بودید باید عرض کنم که :ایمیلهایی که با حرف لاتین " دابلیو " شروع میشوند ، بعنوان ایمیلهای مردود تلقی میشوند و برخی سایتها ارسال ایمیل به چنین آدرسهایی را غیر ممکن کرده اند. اما سوال شما: من در مورد سوال شما تحقیق کرده ام و یک سری مطالب سلسله وار در این زمینه به زودی در همین زمینه در این وبلاگ خواهید دید. شما یک ایمیل مجاز بسازید من حتما با شما ارتباط بشتری خواهم داشت . با تشکر.