طرح کدینگ زمينه سازی برای يکسان سازی قيمتها

 

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران،سیستم کدینگ ملی کالا , نسخه توسعه یافته سیستمی به نام سماپل ) سیستم مدیریت اطلاعات پشتیبانی و آماد ( است که سابقه مطالعه , تحقیق وبررسی آن توسط متخصصان کشورمان به 15 سال پیش بر می گردد.

 

سیستم کدینگ ملی با گردآوری , سازماندهی و نشر اطلاعات صحیح و کنترل شده از همه محصولات و خدماتی که در بازارهای کشور مبادله می شود , دیدگاهی جامع و فراگیر از اقتصاد و تجارت ملی ارایه می کند , به نحوی که با توسعه این سیستم در سطح واحدهای تولیدی و بازرگانی , تنوع اقلام عرضه شده به بازارهای کشور و اینکه درعرضه کالا و هر دسته کالایی چه تعداد مرجع عرضه کننده وجود دارد, مشخص می شود.

 

براساس این گزارش‌, سیستم کدینگ ملی با شناسنامه دار کردن شرکتهای تولیدی و بازرگانی که تولیدات خود را به زنجیره تامین عرضه می کنند, نقش مهمی در سلامت و شفافیت نظام اقتصادی ایفا می کند ضمن اینکه از طریق ساز و کارهای پیش بینی شده در این سیستم‌, هر واحد یا مرجع عرضه کننده به عضویت سیستم درآمده و مشخصات کامل خود, نمایندگیها و محصولاتش را در پرتال ملی اطلاع رسانی , ارایه می کند.

 

خریداران کالا با استفاده از این پرتال و با مطالعه دقیق مشخصات کالاو مقایسه آنها با یکدیگر , بهترین گزینه را انتخاب می کنند که این امرنیز رقابت سالم را افزایش داده و تامین کالا را با اطمینان ممکن می سازد.

 

کد ملی کالاها و اجناس از 16 رقم و سه واحد تشکیل شده است .

 

واحد نخست از 7 رقم تشکیل شده است و اطلاعات ماهیتی کالا ها راارائه می دهد.

 

واحد دوم که 5 رقمی است‌, کد عضویت مرکز تولید کالا است وقسمت سوم هم 4 رقم را شامل می شود واطلاعات شرکتی کالا و اجناس ) قیمت‌, سال تولید , انقضاء , کیفیت و رسته عرضه کننده ( را در برمی گیرد.

 

احمد غلامزاده‌, مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا در این باره‌می گوید: طرح کدینگ موجب جلوگیری از ورود و خروج کالاهای قاچاق به کشور یا از کشور می شود , به طوری که که آنچه از مجاری متداول و مرسوم انجام می شود , می تواند با استفاده از این سیستم پشتیبانی اطلاعات شود, به این معنا که صادرکنندگان و واردکنندگان مجاز و معتبر کالا,می توانند عضو سیستم کدینگ ملی شده و اطلاعات خود و محصولات مربوطه رادر پرتال این سیستم ا ارائه کنند.

 

وی می افزاید: سیستم کدینگ کالا , نمایشگاهی دائمی برای کالاها وخدمات عرضه شده در کشور ایجاد می کند که در این نمایشگاه اطلاعات کامل و سازمان یافته ای از تمام محصولات قرار می گیرد.

 

مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا اضافه کرد: در سیستم کدینگ ملی , همه واحدهای اقتصادی اطلاعات کامل و ساختاریافته محصولات خود را ارائه‌می دهند و این در نهایت منجر به انتخاب و ترجیح بعضی محصولات بر برخی دیگر می شود.

 

حسن قدیریان استاد دانشگاه و کارشناس بازار نیز در این باره معتقد است: سیستم کدینگ ملی کالا موجب می شود همه مواد اولیه و کالاهای تجاری را که توسط عرضه کنندگان اعم از تولیدکننده‌, واردکننده و توزیع کننده‌به بازار کشور ارایه می شود, دارای کد شناسه شود.

 

وی با تاکید بر اینکه کارگیری این سیستم موجب افزایش بهره وری وصرفه جویی در اقتصادکشور می شود , افزود : طرح کدینک در مجموع ساماندهی کاملی در تولید و عرضه کالاها و اجناس کشور ایجاد می کند .

 

زبان مشترک , سرعت دادن و ایجاد اطمینان در تبادل اطلاعات و دسترسی به آن‌, فراهم آمدن آمار و اطلاعاتی که پیش نیاز فعالیتهای تصمیم گیری‌,برنامه ریزی و سیاست گذاری است‌, ایجاد سیستمهای اطلاع رسانی فراگیر در سطح ملی نظیر شبکه اطلاع رسانی بازرگانی کشور, جلوگیری از دوباره‌کاری در طراحی سیستمهای طبقه بندی , انتقال سریع و دقیق اطلاعات مربوط به مراکز تهیه‌, تولید و فروش کالا , توسعه تجارت الکترونیکی‌, کاهش هزینه های مبادله و نیز جلوگیری از اتلاف منابع مالی و انسانی که‌در اثر اشتغال در کارهای یکسان و موازی به وجود می آید , مهمترین‌مزایای طرح کدینک کالا است .

 

گفتنی است‌, تدوین نهائی طرح کدینگ ملی کالا در دولت نهم و توسط چهارگروه متخصص به پایان رسیده و قرار است این طرح که بزرگترین زیرساخت‌اطلاعاتی تجارت کشور است به زودی توسط رییس جمهور به بهره برداری می‌رسد .

/ 4 نظر / 32 بازدید
يک آشنا

درود بر هر چی وطن دوسته...

matin

پشت پرچین یه رویا من و تو تنهای تنها میشینیم تا آخر شب حا لا خوابن همه جز ما دعوتت میکنم امشب توی قلبم تا ببینی ساده اما با شکوهه لحظه های شب نشینی

مسعود امين پور مجومردی

مثل هميشه وبلاگت عالی و پر باره! من علاوه بر وبلاگ قبلی يه وبلاگ جديد هم دارم که ميتونی بهش يه سری بزنی! http://majoomerd.persianblog.ir

علی ايرانمنش

به اميد تحقق اهداف و برنامه های برنامه چهارم توسعه...